با سلام خدمت دوستان. اولین پست مرتبط با پیاده سازی BIM و پکیج های کاری آن را با توضیحی بر مبنای ویدویی از شرکت B1M (شرکتی بریتانیایی و فعال در عرصه ی مشاوره ی BIM) و با نام "Where Do I Start with BIM" شروع میکنیم.

در این ویدئو، پس از ارائه ی توضیحات مختصری درباره ی کانسپت و ترمینولوژی BIM، در نگاهی کلی، دستاوردهای فنی و بلند مدت BIM در تسهیل مدیریت و اشتراک اطلاعات و چربش آن به هزینه های اولیه خرید نرم افزار و آموزش تیم ارائه شده و سپس به اجرای پروژه ای پایلوت در گام اول و انتخاب نیروهایی با انگیزه و خلاق برای اجرای آن تاکید میشود. سپس پکیج های کاری مقدماتی برای هر یک از بخش های دخیل در پروژه ها شامل: کارفرما، تیم طراحی، پیمانکار و مشاور به صورت خلاصه ارایه میشود.

1) کارفرما:

  • ابتدا ارائه ی جزییات دقیق از اهداف و نیازهای پروژه و همچنین ساختار سازمانی و تشکیلاتی در حد امکان به تیم طراحی جهت به حداقل رساندن ریسک طراحی و برنامه ریزی ضعیف توسط گروه های عملیاتی دخیل در پروژه

  • مشخص کردن چارچوب های اطلاعاتی و خدماتی مورد نیاز در قالب (Employers Information Requirement (EIR که توسط تیم های دخیل در پروژه باید ارائه شود. بدون آن، امکان ارائه ی اطلاعات مناسب، در فرمت مناسب و در زمان مناسب عملی نخواهد بود. عدم استفاده از EIRs باعث اتلاف وقت و هزینه و تولید انبوه اطلاعات بدون کارایی و نیازسنجی میشود.


2) تیم طراحی:

  • تحلیل روش جاری تیم طراحی در تولید اطلاعات پروژه شامل نقشه های دوبعدی و سه بعدی، مشخصات فنی و برنامه ریزی، عناصر و جزئیات؛ تیم طراحی جزو دسته ای از BIM User هاست که سرمایه گذاری بالایی باید بر روی خرید و تجهیز BIM کند.

  • به دلیل نیاز به دسته بندی محصولات، نیاز بالا به دقت در تولید مدل در فضای 3D و تسلط به آن

  • لینک صحیح اطلاعات غیرگرافیکی با اطلاعات و خروجی های گرافیکی توسط (Common Data Environment (CDE)؛ محیط اطلاعتی همگن


3) پیمانکار:

  • تحلیل روند فعلی مدیریت و دسته بندی اطلاعات در فرآیندهای متره و برآورد، انتخاب پیمانکاران جز و روش های ساخت و چگونگی ارائه به کارفرما

  • استفاده از EIR در روند تحویل موقت و تحویل قطعی پروژه

اعمال BIM باعث تغییرات بلند مدت و مثبت در روند ورود به پروژه و در مراحل مهمی چون انتقال ریسک و تمرکز بر سرمایه گذاری های بلند مدت و فرآیند محور در شرکت های پیمانکاری میشود.

بسته به نوع قرارداد، ممکن است که کارفرما، پیمانکاری را به عنوان پیمانکار اجرای BIM برگزیند. در این صورت، وظایف این پیمانکار شامل:

  • مطالعه، نگارش و اجرای پروتکل BIM Execution Plan, پروتکل اجرایی BIM در پروژه های طراحی و ساخت

  • مطالعه، نگارش و اجرای سند بالادستی انتقال اطلاعات Master Information Delivery Plan و ارائه آن به همه ی گروههای دخیل در اجرای پروژه

  • انتصاب BIM Manager، مدیر BIM جهت راه اندازی و مدیریت CDE


4) مشاوران: بسته به نوع ارائه مشاوره، مشاوران مدیریت پروژه باید آشنایی دقیق و عمیقی با نیازهای مدیریتی،اطلاعاتی، فرآیندهای BIM, EIR, BIM EP, CDE , 4D BIM داشته باشند. مشاوران مدیریت مالی نیز ضرورت دارد تا تسلط کاملی بر چگونگی الحاق دقیق اطلاعات مالی و متره و برآورد با نقشه ها و اطلاعات گرافیکی و فرآیند 5D BIM داشته باشند.

لینک ویدئو:
http://iibimsolutions.ir/2015-09-30-...llery-bim.html