BIM نه تنها به معنی استفاده از نرم افزار مدل سازی سه بعدی بلکه به مفهوم اجرای روشی جدید برای تفکر است

نوشته شده توسط مدیرارشد. منتشر شده در مقالات و نوشتار های تحلیلی

   مدل سازی اطلاعات ساختمانی نه تنها به معنی استفاده از نرم افزار مدل سازی سه بعدی بلکه به مفهوم اجرای روشی جدید برای تفکر است

دوستان بیایید این ادعا رو بیشتر تحلیل کنیم. به قول چارلز هاردی رئیس بخش پروژه های خدمات عمومی دولت فدرال ایالات متحده، 10 درصد از ماهیت bim در تکنولوژی و 90 درصد بقیه در فرآیند تحلیل آن خلاصه میشود. اما شوربختانه، 90 درصد آموزش در مراکز تحقیقاتی و آموزشی bim و رسانه ای آن، صرفا اختصاص به جلوه های بصری و سه بعدی و همچنین به جاذبه های اقتصادی و بازگشت سرمایه ی آن دارد. نکته ی قابل توجه در این است که اگر واقعا 90 درصد اجرای موفقیت آمیز bim در گروی نگرش و ماهیت فکری-تحلیلی-فرآیندی bim باشد، پس در آن صورت به چه طریقی به این مهم میشود دست یافت؟

در باب سهم 90 درصدی bim ، با فرض صحت این ادعا، پس دلیل اتکای صرف بر محتوای تکنولوژیکی و فنی bim در سمینار ها و کنفرانس ها و وبینار ها در چیست؟ و چرا بیشتر حجم اطلاعات وبسایت ها، بلاگ ها و گروه ها به آموزش نرم افزار میپردازند؟ پس شاید نقص کار صرفا در نتیجه گیری اشتباه از پرسش هایی به ظاهر منطقی باشد. رمز آموزش صحیح bim در گروی مهارت فرآیندی bim و نه صرفا نرم افزاری است که میتواند منجر به نتایح شگفت انگیز در زمینه های زیبایی شناسی، فنی و اقتصادی باشد. 

در مراکز فنی و آموزشی مرتبط با bim، مباحثی مانند کار گروهی، تعامل بین اعضای تیم، فرهنگ مشارکتی حاکم بر تیم و... عموما نادیده گرفته شده و صرفا به آموزش تکنولوژیکی پرداخته میشود. عدم توجه به فرهنگ کاری و همچنین بررسی bim به مثابه فرآیندی مهندسی و مدیریتی که البته در عین حال متکی به ابزار خود میباشد، باعث میشود تا تیم پروژه بر طبق نمودار زیر بر 10 درصد توان فنی خود تکیه کرده و 90 درصد مابقی را به که نحوه ی صحیح واکنش به عواملی است که اغلب محیطی میباشد، رفتار منفعلانه اتخاذ میکند.

 تهیه کننده و نویسنده  مطلب:

گروه راهکارهای هوشمند BIM ایران ، سعید بنی هاشمی 

 


 جهت بحث و بررسی و پرسش و پاسخ در خصوص مطلب فوق به انجمن مربوطه مراجعه فرمائید.

استفاده از مطالب، فقط با ذکر منبع مجاز است. حق پیگرد بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان، محفوظ میباشد.

منابع:

 

Tags: iibimsolutions iran intelligent bim solutions بی آی ام نرم افزار iranbim bimIRAN تفکر

نظرات

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

تماس با ما

راه های ارتباطی با گروه Iran Intelligent BIM solutions (بنا یار مهراز ایرانیان)

با ما در تماس باشید